222357, г. Воложин, пл. Свободы, 2
Телефон приемной: Режим работы:с 8.30 до 13.00 и с 14.00 до 17.30 по будням
e-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.
горячая линия: +375 (1772) 5-55-72
07 апреля 2023 года, в физкультурно-оздоровительном комплексе г. Воложина проходило первенство ГУ "ДЮСШ Воложинского района" по стритболу (2007-2008 г.р и моложе)
1 место - команда в составе Рагель Сергей, Битель Кирилл, Колосовский Дмитрий
2 место - команда в составе Щербачевич Владислав, Бычковский Михаил, Почиковский Антон
3 место- Бычковский Антон, Купцевич Мария, Русакевич Любовь.
В канун христианского праздника Пасхи 7 апреля на базе Бобровичского культурно-спортивного центра участники кружка декоративно-прикладного искусства «Фантазия» под руководством Виктории Таллер изготовили пасхальные поделки и разукрасили яйца. Дети с большим удовольствием включились в работу, проявили свою творческую фантазию. В их руках обычные яйца стали пасхальным шедеврами. Все участники мастер-класса остались довольны, созданные ими писанки займут особое место на праздничном столе.
Статистика ежегодно свидетельствует, что преобладающей причиной гибели людей от пожаров в жилищном фонде является так называемый человеческий фактор – беспечные, неосторожные действия граждан, незнание правил либо осознанное пренебрежение мерами безопасности.
В целях повышения уровня культуры безопасности среди населения Министерством по чрезвычайным ситуациям в период с 10 по 28 апреля организовано проведение уже ставшей традиционной республиканской пожарно-профилактической акции по предупреждению пожаров и гибели людей от них в жилищном фонде в весенне-летний пожароопасный период «За безопасность вместе».
В ходе акции акцент будет сделан на обследование противопожарного состояния домовладений одиноких и одиноко проживающих пожилых граждан, инвалидов, семей, в которых дети находятся в социально опасном положении, проведение с ними инструктивно-разъяснительной работы по соблюдению правил пожарной безопасности, а также информирование населения о возможностях государственных организаций по оказанию услуг по обеспечению их безопасности.
В рамках акции обратиться в территориальные органы и подразделения по чрезвычайным ситуациям для проведения обследования противопожарного состояния своего жилья может любой желающий.
Напоминаем, что в соответствии с законодательством Республики Беларусь ответственность за соблюдение требований пожарной безопасности в жилых домах, принадлежащих гражданам на праве частной собственности, возложена на их собственников. Поэтому проверьте на работоспособность автономные пожарные извещатели, а в случае их отсутствия – установите их в жилых помещениях домовладения. Обратите внимание на исправность отопительного оборудования и электрической проводки. Не оставляйте детей без присмотра взрослых.
Принимайте участие в акции и будьте в безопасности!
7 красавіка ўзорны фальклорны калектыў “Вянок” Ракаўскага Цэнтра народнай творчасці, кіраўнік Пятроўскі Дамінік Казіміравіч, выступіў з канцэртам “Вясна-красна, на ўвесь свет” перад пастаяльцамі аздараўленчага Цэнтра “Ладэ” а.г. Ракаў. У праграме: песні-вяснянкі, песні-заклічкі, беларускія народныя песні і танцы, танцы-гульні. Акампанементам канцэрта былі інструменты: баян, дуда, бубен, акарына, свістулькі і іншыя шумавыя інструменты.
7 красавіка ўзорны фальклорны калектыў “Вянок” Ракаўскага Цэнтра народнай творчасці, кіраўнік Пятроўскі Дамінік Казіміравіч, выступіў з канцэртам “Вясна-красна, на ўвесь свет” перад пастаяльцамі аздараўленчага Цэнтра “Ладэ” а.г. Ракаў. У праграме: песні-вяснянкі, песні-заклічкі, беларускія народныя песні і танцы, танцы-гульні. Акампанементам канцэрта былі інструменты: баян, дуда, бубен, акарына, свістулькі і іншыя шумавыя інструменты.
Осталось совсем немного времени до окончания вступительной кампании в учебные заведения системы Министерства внутренних дел Республики Беларусь – документы принимаются до
15 апреля. О том, что стоит знать потенциальным абитуриентам и их родителям, рассказал заместитель начальника Воложинского РОВД по идеологической работе и кадровому обеспечению подполковник милиции Андрей Загорский:
– Главное, с чего стоит начать разговор об обучении в учреждениях образования МВД – это то, что получение высшего образования в качестве курсанта – не только получение знаний и диплома о высшем образовании. ВУЗы системы МВД готовят не просто профессионалов – речь идет о подготовке кадровых офицеров. Обучение предполагает привитие и развитие как высоких моральных качеств, так и физической подготовки и даже этикета. Избрав для себя этот путь, юноши и девушки определяются и с профессией: по окончании учебных заведений выпускники продолжают службу в рядах органов внутренних дел. Трудоустройство по специальности гарантировано. Разумеется, есть и другие преимущества: курсантам бесплатно предоставляются благоустроенное общежитие, коммунально-бытовые услуги, трехразовое питание, форменная одежда и обувь, стоматологическая помощь, лечение в госпитале МВД, государственное страхование служебной деятельности, курсанты освобождаются от службы в армии и зачисляются в кадры МВД.
Отдельно стоит отметить, что профессия сотрудника милиции не только одна из самых полезных, но и самых интересных, начиная с обучения. Будущие офицеры не только посещают лекции, семинары и практические занятия. Обучение включает в себя получение уникальных знаний и навыков: обучение приемам рукопашного боя, самбо, владение оружием и знания в области психологии, работа в экстремальных, нетипичных ситуациях – все это далеко не полный список преимуществ.
В этом году вступительная кампания пройдет в еще более дружественном для абитуриентов формате. Новшество в том, что абитуриент, прошедший профессиональный отбор, подавший документы в межвузовскую приемную комиссию, участвует в конкурсе сразу в обоих милицейских ВУЗах: например, если «баллов не хватило» в Академию, можно пройти по конкурсу в Институт. Начинать процедуру поступления заново не потребуется. Кроме того, кандидаты, прошедшие профессиональный отбор, но не поступившие в ВУЗы, могут быть рассмотрены в качестве кандидатов на службу.
Вступительные испытания одинаковы для всех факультетов и специальностей: русский или белорусский язык (по выбору абитуриента), обществоведение и иностранный язык.
Основные требования также остались неизменны: на дневную форму обучения принимаются граждане нашей страны, имеющие общее среднее, профессионально-техническое или среднее специальное образование и прошедшие профессиональный отбор. Так как профессиональный отбор абитуриентов, поступающих в интересах органов внутренних дел, включает предварительное изучение, проведение специальной проверки, медицинское освидетельствование и профессиональный психофизиологический отбор, обращаться стоит заблаговременно.
Специалисты группы кадров Воложинского РОВД готовы ответить на любые интересующие вопросы. Мы за личное общение с потенциальными абитуриентами и их родителями. Каждый абитуриент сопровождается нами на протяжении всех этапов вступительной кампании.
Обращаться в РОВД можно в будни с 9.00 до 18.00, а также звонить по телефонам: 8-01772 55352, 8-01772 58815. Наш адрес: г. Воложин, площадь Свободы, 17.
Святлана Мікалаеўна разам з мужам Аляксеем Юр’евічам выхоўваюць пяцёра дзяцей: чатырох сыночкаў і дачушку. Самаму старэйшаму Івану сёлета споўнілася 10 гадоў. Далей кожныя два гады іх сям’я павялічвалася: за Іванам нарадзіліся Аляксандра, Міхаіл, Андрэй, у верасні 2021 года на свет з’явіўся Паўлік. Ужо год іх вялікая, вясёлая і вельмі дружная сям’я пражывае ў новым уласным доме, дзе пануе сапраўдная любоў ва ўсіх яе праявах.
– Мы сюды пераехалі год таму – хацелася дзяцей на зямлю перавезці: у сталіцы з шостага паверха не моцна нагуляешся, – пачала размову гаспадыня. – Да таго ж я займаюся сухацветнай фларыстыкай – дзесьці трэба вырошчваць лаванду і іншыя кветкі. Участак знайшлі на “Куфары”: на ім нічога не было – расла трава па пояс. Усё тут даспадобы: само месца на ўзгорку, тэрыторыя прасторная – дзецям ёсць дзе бавіць час, да Івянецкай школы 15 хвілін язды – тое ж самае, як і ў Мінску па даступнасці, магазін, царква праваслаўная. Для нас важна, каб паблізу быў храм: возім туды дзетак да прычасці.
Планіроўку свайго будучага жылля абдумвалі задоўга: муж убачыў у магазіне прыгожы камін – захацелася, каб ён быў у цэнтры. Так і атрымалася. На першым паверсе – кухня, кладоўка, вялікая гасціная, дзве майстэрні – мая і мужава, на другім – спальні.
– Можна сказаць, што Вы знайшлі тут сябе?
– Гэта месца сілы, дзе хочацца тварыць, жыць і рэалізоўвацца. Прыязджаеш сюды і адчуваеш – ты дома. Я вырасла ў вёсцы: любіла басанож пабегаць, агародніцтва, садаводства таксама блізка маёй душы. У горадзе гэтага вельмі не хапала. Па спецыяльнасці я эканаміст-міжнароднік. Калі пайшла ў дэкрэтны адпачынак, вырашыла заняцца тым, чым заўжды хацела, – фларыстыкай. І вось тут, на гэтым участку зямлі, здзейсніліся ўсе запаветныя мары: маю магчымасць раскрыць свой патэнцыял як майстар, больш спакойная стала як матуля – спачатку, калі пераехалі, нават не разумела, што адбываецца, і толькі з цягам часу заўважыла – я не павышаю голас на дзяцей. Ніхто не штурхаецца, не сварыцца – усім хапае месца, у кожнага з’явіўся свой куточак. Дзеці цэлы дзень могуць гуляць на дварэ: ты іх бачыш і займаешся любімай справай, а не проста сядзіш на лавачцы і назіраеш ці зносіш з паверха на паверх і пакрываешся потам.
– Самы цікавы момант: як здарылася, што ў Вашай сям’і столькі дзетак? Запланавалі, па спадчыннай лініі працягваецца, ці ўвогуле хтосьці стаў прыкладам?
– Яшчэ пакуль сустракаліся, муж казаў, што хоча сямёра дзяцей, хаця сам гадаваўся толькі з братам. Нас у бацькоў чацвёра – мы пагодкі. Таму прывыкла да вялікай сям’і. Пажаніліся і павянчаліся за тры месяцы. Усё вельмі хутка адбывалася. На сёння 14 гадоў у шлюбе, але першыя чатыры гады нарадзіць не атрымлівалася. Мы правяраліся, здавалі аналізы, урачы казалі, што здаровыя, аднак… І толькі пасля прыйшло разуменне: ішло прывыканне – так бы мовіць, прыцірка, і калі мы пачалі разумець адзін аднаго з паўслова, сталі з’яўляцца на свет і нашчадкі.
Увогуле, у мяне да замужжа была бліскучая кар’ера – ездзіла ў камандзіроўкі ў Пекін, Франкфурт, Балонію, вяла перамовы на англійскай мове. Аднак сям’я і асалода мацярынства – самае галоўнае ў жыцці.
– Вы не думалі, што іх будзе столькі?
– Не. Усё атрымлівалася неяк само сабой – плаўна і гарманічна. Адно дзіця з памперсаў вырасла – можа сказаць, чаго хоча, само можа паесці, папіць, нараджалася другое. Да таго ж, слава Богу, роды былі лёгкія, прапрацаваныя, усвядомленыя – мне не было страшна: я фарбавала пазногці, наводзіла марафет, ехала ў бальніцу і нараджала немаўлятка з усмешкай на вуснах.
Роля бацькі і маці вельмі важныя ў сям’і: бацька – галоўны, матуля – накіроўваючая; бацька – цягне, маці – вядзе. У нас чатыры хлопчыкі, таму бацька павінен быць прыкладам для іх, каб у будучым яны таксама змаглі стварыць гарманічныя адносіны і правільную сям’ю.
– Была розніца: хлопчыкі ці дзяўчынкі?
– Тут так: каго Гасподзь пашле – таго і добра. Праўда, думалі, што пятай будзе Ліза. А тут з’явіўся Паўлік. І за яго дзякуй.
– Асмелюся запытацца: пяцёра – мяжа?
– Лічу, што ў мацярынстве ўжо адбылася. Вынік дасягнуты і вывады зроблены. Цяпер хацелася б адбыцца як творцы. Вяду ўласны блог у інтэрнэце “Ціптоп дзяцінства” (tiptop_detstvo) аб усвядомленым мацярынстве, дзе паказваю, як правільна гуляць з дзіцем, развіваць яго. І падказваю: не матуля павінна паглыбляцца ў дзяцей, а дзеці ўдзельнічаць у жыцці матулі. Таксама ў мяне ёсць уласны праект “Pizma.by”: ствараю букеты і розныя кампазіцыі з сухацветаў, многія з якіх вырошчваю на ўласным прысядзібным участку. Гэтага заўсёды хацелася, толькі рукі не даходзілі! А цяпер удзельнічаю ў дэкарыраванні гандлёвых вітрын, афармленні выстаў. Праводжу майстар-класы па арт-тэрапіі, эка-тэрапіі ў сваёй хатняй майстэрні.
– У размове разумею, што Ваша сям’я заснавана на спрадвечных хрысціянскіх запаветах, дзе муж – здабатчык, а жонка – наладжвальніца сямейнага ачага?
– Муж цэлы дзень на працы, займаецца мантажом ацяпляльных сістэм прыватных дамоў, таму ў большасці выхаваннем дзяцей займаюся я. Увечары тата чытае ім казкі і ўкладвае спаць, а ў выхадныя можа парадаваць смачнымі стравамі, прыгатаванымі на мангале. Да таго ж Аляксей захапляецца дрэваапрацоўкай, і ўся дзіцячая мэбля зроблена яго рукамі. А яшчэ ён любіць вышываць крыжыкам! Увогуле, мой муж – падарунак лёсу, мая галоўная падтрымка і апора.
– Мадэль выхавання адкуль бралі ці вывелі сваю?
– Напэўна, са сваёй сям’і па большай частцы, і па тым, якія мае дзеці зараз, можна ўбачыць, што заклалі ў мяне мае бацькі. Дарэчы, ім бязмежна ўдзячна за ўсё.
– Аднак пагадзіцеся: трыццаць гадоў таму дзяцей выхоўвалі крыху інакш? І тая мадэль наўрад ці цалкам падыходзіць сёння?
– Асноўныя прынцыпы вечныя – любоў, дабрыня, праваслаўныя традыцыі, жыццё па Божых запаведзях. Лічу, што яны ідэальныя ва ўсе часы. Напрыклад, мой муж выхоўваўся ў нерэлігійнай сям’і. А мая сям’я не проста называлася праваслаўнай – мы жылі па-праваслаўнаму: хадзілі ў царкву, спавядаліся, прычашчаліся, пасцілі, абавязкова маліліся на ноч, збіраліся ўсе разам за святочным сталом на Каляды, Вялікдзень. Паступова гэтыя традыцыі я ўкараняю і ў нашу сям’ю, бо яны аб’ядноўваюць, робяць людзей адзіным цэлым.
Мы часта збіраемся з матушкай Вольгай (Вольгай Базарновай, жонкай святара Кіявецкай царквы, якая летась была ўзнагароджана ордэнам Маці): у яе – пяцёра, у мяне – пяцёра. Сядзім і разважаем: як выхаваць дзяцей, каб у іх усё было гладка ў жыцці? І прыходзім да высновы: трэба ўкласці ў іх столькі любові, каб яны былі ўпэўненымі ў сабе, жылі па сумленні, з чыстай душой і змаглі перанесці ўсе выпрабаванні.
– Магчыма маладым людзям так жыць у сучасным свеце?
– Успамінаю, як вучылася ва ўніверсітэце, мы разам з сяброўкай прачыналіся ў шэсць гадзін, каб паспець на ранішнюю літургію ў сабор, што на Нямізе. Скажу, было нялёгка: хацелася ўсё кінуць. Але ты разумееш, што не будзеш цэласным чалавекам, калі Бога ўнутры не будзе – гэта намнога глыбей, болей, чым проста паесці, паспаць, схадзіць у магазін, купіць сабе нейкую абноўку.
– Хто ў Вашай сям’і быў такім глыбока веруючым?
– Дзядуля па бацькоўскай лініі. У мяне ёсць ікона ХVIII стагоддзя: яна абнавілася яшчэ пры дзядулевым жыцці. Ён маліўся заўсёды: стаяў на каленях на покуце перад іконамі. Для мяне ўсё гэта было вельмі трапяткім, і я бачыла на яго прыкладзе, што вера – важная частка, якая павінна прысутнічаць у жыцці. Без гэтай асновы мы дробязныя: рэагуем на з’едлівыя словы ў свой адрас, крыўдуемся, не даруем, злуемся на ўвесь свет. Вера, наадварот, дапамагае прымаць выпрабаванні з удзячнасцю, бо ты ведаеш, што пасля станеш яшчэ мацнейшым.
– Можна сказаць, што Вы прывялі мужа да Бога?
– Аляксей доўга шукаў сябе. Яшчэ да нашага знаёмства прыйшоў да веры, калі паехаў у Расію і дапамагаў аднаўляць там манастыр. Хаця на летнія канікулы ён ездзіў да бабулі, якая была веруючым чалавекам і навучыла яго вышываць крыжыкам. Таму зярняткі былі закладзены ў дзяцінстве, а парасткі з’явіліся ва ўсвядомленым узросце. І наша вянчанне ў царкве стала для майго мужа духоўным ростам.
– Як Вы пазнаёміліся?
– У сацыяльных сетках – як ні банальна гучыць. Прычым мая анкета павісела там дзесьці тыдзень, пасля вырашыла адтуль выдаліцца. І ў гэты ж дзень атрымліваю паведамленне ад Аляксея. Перапісвацца не сталі, а ўжо вечарам сустрэліся: доўга гулялі, размаўлялі, і кожны з нас зразумеў, што знайшоў сваё. На трэці дзень ён прапанаваў мне стаць жонкай. Мае родныя былі ў шоку, сцвярджаючы, што мы дзве супрацьлегласці, зусім не ведаем адзін аднаго. На што Лёша разумна адказаў: “А як пазнаць чалавека, калі з ім не жыць?!” Праз тры месяцы згулялі вяселле. Назаўжды запомніла пажаданні сваёй свекрыві: важна не маўчаць і не трымаць у сабе канфліктныя сітуацыі – іх трэба абмяркоўваць і вырашаць адразу; важна не закрывацца ў пакоях адзін ад аднаго – знаходзіць у сабе сілы і расстаўляць кропкі над “і”. Так было ў іх сям’і, гэта дапамагло нам у складаныя хвіліны, і хачу гэта перадаць сваім дзецям.
– Што, на Ваш погляд, самае галоўнае ў сямейных адносінах?
– Слухаць і чуць адзін аднаго, глядзець у вочы і заўважаць эмоцыі. Нават з дзецьмі: вось штосьці ў ім праскочыла, а ты не заўважыў, быў заняты – дзіця закрываецца ў сабе. Ён думае: “Я падыходзіў да матулі, а яна праігнаравала”. У далейшым узнікаюць праблемы, можна пачуць нараканні бацькоў, што дзеці не раяцца з імі, не выліваюць душу. Таму будзьце ўважлівымі, знаходзьце час для простых размоў, якія могуць здавацца вам пустымі і непатрэбнымі, а для вашых дзяцей вельмі важнымі менавіта ў гэты момант. Будзьце для іх сябрам, дарадцам, бо яны – наш працяг і сэнс жыцця.
Алена ЗАЛЕСКАЯ
– Экономика каждой страны сильна не только своим промышленным производством, но и развитым сельским хозяйством. И работники АПК Воложинщины вносят свой достойный вклад в мощь нашего государства и его продовольственную безопасность. Верно говорит лидер страны, нам нужно надеяться только на себя и работать каждому с полной отдачей. Еще хочу сказать, что я солидарен с Президентом в вопросах порядка и дисциплины, хозяйского подхода к делу. Будет порядок на местах – и в стране все сложится хорошо. Сельчане как никто другой знают, что без созидательного труда не добиться успеха. Уверен, аграрии обеспечат полную продовольственную безопасность даже в условиях экономических санкций. У сельских тружеников всегда хватает дел и забот. Здесь всегда нужны и рабочие руки, и свежие идеи. Приезжайте к нам в сельскую местность, проникнитесь любовью к родной земле, станьте ее настоящими хозяевами – и она обязательно отплатит вам своим щедрым урожаем. Говорю это не понаслышке, а из личного опыта.
Сегодня в Дзержинске прошло совещание по выявлению и профилактике семейного неблагополучия с участием заместителя председателя Миноблисполкома Ивана Маркевича.

На семинаре присутствовали представители всех служб и ведомств, которые работают с выявлением и профилактикой неблагополучных семей, в которых воспитываются дети.



Ключевой аспект обсуждения:
обеспечение безопасности детей, которые находятся в социально-опасном положении.
Иван Маркевич предложил создать линию доверия «Мы в ответе за наших детей».
С 17 апреля такая линия заработает в Минском облисполкоме и в районах области.
Сообщить о проблемах можно будет с 7:00 до 21:00.

Контакты для обращений будут опубликованы в средствах массовой информации.
В 2023 году организована временная трудовая занятость для учащихся в учреждениях образования Воложинского района в каникулярный период, в том числе для сирот, молодежи из неполных, многодетных, малообеспеченных семей и семей, находящихся в социально опасном положении, несовершеннолетних, состоящих на учете в инспекции по делам несовершеннолетних.
В марте – апреле 2023 года 6 учреждений образования района заключили договоры с управлением по труду, занятости и социальной защите Воложинского райисполкома на организацию и финансирование временной занятости учащихся учреждений образования в период весенних каникул. Приняли участие 73 учащихся из ГУО «Гимназия №1 г. Воложина», ГУО «Средняя школа № 1 г. Воложина», ГУО « Средняя школа № 2 г. Воложина», ГУО «Ивенецкая средняя школа», ГУО «Дорская средняя школа, ГУО «Судниковская средняя ». Основной вид работ – ремонт мебели (замена спинок, сидений и столешниц).
Ребята провели свободное время с пользой и получили трудовые навыки.

